Skoczyłem pracować 2 miesiące temu. Kiedy będę mógł ubiegać się o zwrot podatku z Niemiec?

Polacy nadal bardzo chętnie wyjeżdżają do pracy w Niemczech. Podjęcie tam pracy zawodowej jest sposobem na większe zarobki, ciekawe benefity pozapłacowe i wyższe standardy pracy, a także możliwość rozwoju oraz zdobywania cennego, międzynarodowego doświadczenia czy podszkolenie języka, który jest bardzo pożądany również na polskim rynku pracy. Należy jednak pamiętać, że wyjazd do pracy za granicę niesie za sobą również obowiązki związane z rozliczeniem podatku. Polacy pracujący w Niemczech muszą rozliczyć swoje dochody w odpowiednim urzędzie w Polsce, ale mogą również ubiegać się o zwrot podatku z Niemiec. Kiedy można to zrobić i jak się za to zabrać? W poniższym artykule znajdziesz cenne wskazówki w tym temacie.

Jak i kiedy ubiegać się o zwrot podatku z Niemiec?

Rozliczanie się z niemieckim urzędem skarbowym nie jest obowiązkiem dla wszystkich, jednakże warto zdecydować się na złożenie odpowiednich dokumentów, aby ubiegać się o zwrot podatku z Niemiec. Jest to możliwość odzyskania części odprowadzonych przez pracodawcę pieniędzy, a więc dodatkowy zastrzyk gotówki. Obowiązek rozpoczęcia tej procedury mają między innymi osoby, które pracowały w Niemczech minimum 183 dni, czyli pół roku. Jest to przymusowe również dla osób, które mają działalność gospodarczą na terenie Niemiec, przyjmują świadczenia socjalne od niemieckiego rządu lub żyją w nieformalnym związku i wychowują w nim dzieci. W przypadku przyznania przez urząd tak zwanej kwoty wolnej od podatku lub wezwania podatnika do rozliczenia również jest to obowiązkowe. Jednakże należy pamiętać, że nawet jeśli rozliczenie podatku w Niemczech i w Polsce wiąże się z dodatkowymi formalnościami, to jest to możliwość otrzymania dodatkowych pieniędzy, które Ci się należą ze względu na nadpłatę na podatki, którą z Twojej pensji wykonał pracodawca.

Niemieckie prawo pozwala na ubieganie się o zwrot podatku za dany rok podatkowy nawet po 4 latach. Oznacza to, że rozliczenie za rok 2018 można zrobić do końca roku 2022. Jest to bardzo wygodne, ponieważ nie trzeba pilnować ściśle określonych terminów, po których przekroczeniu osoby z obowiązkiem rozliczenia miałyby naliczoną karę, a w przypadku tych, którzy nie muszą tego robić, zwrot po prostu by przepadł. O rozliczenie podatku i wypłatę zwrotu można ubiegać się w Niemczech od razu po zakończeniu pracy. Oznacza to, że jeśli pracowałeś w Niemczech przez jakiś czas, na przykład 3-4 miesiące i zakończyłeś swoją pracę właśnie teraz, to możesz od razu ubiegać się o otrzymanie zwrotu. Urząd w Niemczech ma na rozpatrzenie Twojego wniosku od 3 do 6 miesięcy. Po tym czasie Twój zwrot powinien trafić na Twoje konto lub do rąk własnych w zależności od formy płatności.

Poproś o pomoc specjalistów z tej dziedziny

Mimo iż ubiegać się o zwrot podatku z Niemiec można przez naprawdę długi czas, to jednak warto wziąć pod uwagę fakt, że jest to czynność złożona i wymagająca odpowiedniej wiedzy. Podatnik, aby otrzymać zwrot podatku, musi złożyć w odpowiednim miejscu wszystkie niezbędne dokumenty. Jeśli nie wiesz, jak się za to zabrać i chcesz dowiedzieć się wcześniej, jaki zwrot podatku Ci przysługuje i czy w ogóle opłaca Ci się rozpoczynać procedurę, to koniecznie zapoznaj się z ofertą sprawdzonych firm podatkowych, które specjalizują się w otrzymywaniu zwrotów z zagranicy, w tym między innymi z Niemiec, Danii czy UK. Szeroka oferta oraz bardzo profesjonalne usługi pozwolą Ci na szybkie uzyskanie informacji na temat Twojej sytuacji podatkowej oraz przede wszystkim na uzyskanie maksymalnego zwrotu, jaki Ci przysługuje. Wszystko to bez zbędnych nerwów i niepotrzebnego stresu, a także bez konieczności poświęcania Twojego cennego czasu.

Kwestie podatkowe potrafią być bardzo zawiłe, dlatego nie warto ryzykować. Szczególnie, że problemu z urzędem skarbowym to coś, czego wolałby uniknąć każdy z nas. Dlatego, zamiast próbować samemu uporać się z dokumentacją i dopełnieniem wszelkich formalności, warto zdecydować się na wsparcie profesjonalnej firmy specjalizującej się w zagranicznych podatkach.